niedziela, 19 stycznia 2014

Związek budowy układu pokarmowego człowieka z jego funkcjami.

KONSPEKT LEKCJI

Zakres treści programowych:
           - budowa układu pokarmowego
           - fizjologia układu pokarmowego człowieka z uwzględnieniem procesów trawiennych

CELE LEKCJI:
   wiadomości:
    - budowa układu pokarmowego człowieka
           - funkcje poszczególnych narządów tego układu
    - najważniejsze enzymy trawienne i ich działanie
   umiejętności:
     - doskonalenie umiejętności korzystania z wiedzy zdobytej na poprzednich lekcjach
     - umiejętność wykazywania związku budowy z funkcją poszczególnych części układu
       pokarmowego
     - doskonalenie umiejętności rozpoznawania i opisywania prostych schematów
       dotyczących budowy organizmów
     - doskonalenie umiejętności formułowania hipotez, rozwiązywania problemów i
        formułowania wniosków
    postawy:
     - kształcenie postawy badawczej
     - rozwijanie samodzielności w podejmowaniu decyzji i formułowaniu wniosków
Strategia: operacyjna, problemowa i asocjacyjna

Typ lekcji: lekcja poświęcona nowej treści nauczania

Środki dydaktyczne: film,  karta pracy uczniów

PRZEBIEG LEKCJI
    I. CZĘŚĆ WSTĘPNA
    1. Zapoznanie uczniów z celami lekcji.

            II. CZEŚĆ REALIZACYJNA
             1. Obejrzenie filmu pt. "Było sobie życie - trawienie".
        III. CZĘŚĆ KOŃCOWA
          1. Podsumowanie przez nauczyciela pracy uczniów
              - ocena pracy grup
          2. Zapis wniosku odnoszącego się do sformułowanej hipotezy:
             Odcinkowa i zróżnicowana budowa układu pokarmowego jest wyrazem jego
             przystosowania do pełnionych funkcji.
          3. Wykonać karty pracy.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

Waszym dzisiejszym zadaniem jest obejrzenie filmu i wypełnienie kart pracy.

Film o trawieniu:
  

KARTY PRACY UCZNIA:

 Schemat 1: Układ pokarmowy człowieka, droga pokarmu od pobrania do wydalenia